Akademia Mądrego Życia

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Start

Start programu Kilometry Dobra w AMŻ

Email Drukuj PDF

Miesiąc marzec zwiastuje nadejście istotnych zmian w przyrodzie – zazwyczaj wtedy rozstajemy się z zimą i skostnieniem i cieszymy się kolejnymi oznakami budzącej się do życia przyrody. Ta analogia dobrze sprawdzi się również w przypadku działań podejmowanych przez Stowarzyszenie. Kilkumiesięczny okres planowania i koncepcyjnych przygotowań wnosi do AMŻ dwie przełomowe ZMIANY:

 • Bierzemy udział w tegorocznej edycji międzynarodowej kampanii  „Kilometry Dobra” (http://kilometrydobra.pl )
 • Nasze działania skoncentrujemy wokół nowego miejsca – jest nim „Klub Pl. Wolności”, lokal mieszczący się przy ul. Pomorskiej 4/42

Mówiąc w dużym skrócie „Kilometry dobra” to kampania, która sprawia, że organizację pozarządowe uzyskują pieniądze na realizację różnych celów społecznych: edukację, bezpieczeństwo, sport, kulturę, potrzeby humanitarne itp.

Jako Stowarzyszenie reprezentujemy Łódź, a naszym celem w tegorocznej edycji  jest:      Doposażenie ośrodka i dofinansowanie zajęć integracyjno – rozwojowych dla dzieci i dorosłych.

Warto również dodać, że wszystkie zgłoszone  w danej edycji organizacje rywalizują o zaszczytne miano „Mistrzów Świata w Dobroci”. AMŻ obecnie zajmuje 12 miejsce w rankingu z kwotą 408.00zł (stan na 6.03)

Udział w kampanii to spore wyzwanie organizacyjne, które pozwoli Stowarzyszeniu popularyzować idee mądrego życia poprzez różne formy zajęć i warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych prowadzonych przez naszych trenerów.

Dobrą i inspirującą rozgrzewką przed tymi działaniami stanowiło  spotkanie  sympatyków i aktywnych członków Akademii Mądrego Życia, które odbyło się właśnie 1 marca. Spotkanie podzielone zostało na dwie części:

 • Klubową (w skróconej formie)
 • Organizacyjną (omówienie najbliższych działań związanych udziałem w kampanii „Kilometry Dobra”)

Część klubowa

Tematem wiodącym Klubu była filantropia. Choć słowo to wiele osób zna, to jednak próba definiowania go przy pomocy własnych słów okazała się dla wielu nie lada wyzwaniem. Po głębszym namyśle, przyszły takie pomysły:

- czynienie dobra

- hojność i szczodrość

- pomoc

- 5% na cele społeczne

- otwieranie się na innych

- kojarzy się z Łodzią i fabrykantami

- jak jest się bogatym, to wtedy się daje

- im więcej się daje, tym więcej się otrzymuje

Kolejną i nieodłączną częścią naszego spotkania klubowego były sukcesy.  W tym ćwiczeniu poszło znacznie łatwiej, czego dowodem mogą być budujące osiągnięcia:

- 13:3 dla mnie w szachach

- wyjazd do Dublina, sprzedaż pakietów mieszkań

- II miejsce w konkursie na  biznes:  sklep internetowy

- złożenie 40 puszek typu skarbonka w ramach kampanii „Kilometry Dobra”

- wyjazd na Erasmusa do Portugalii

- przełamanie niechęci do „papierkowej roboty”

Po tej inspirującej części nadeszła pora na mowy, w których każdy z uczestników opowiadał pokrótce o kampanii oraz zachęcał do czynnego zaangażowania w budowaniu „Kilometrów Dobra”.

Część organizacyjna

Na spotkaniu poruszyliśmy szereg aspektów związanych z uczestnictwem Stowarzyszenia w ramach kampanii. O to najważniejsze informacje:

 • Możliwość współpracy z pedagogami i socjologami, którzy poprowadzą zajęcia dla dzieci (kontakt przez Tomka Adamkiewicza)
 • Szukamy możliwości podłączenia się pod konkretne wydarzenia, podczas których moglibyśmy zaprezentować Stowarzyszenie i zorganizować zbiórkę pieniędzy. Na ten moment myślimy o:

- Senioraliach (13-26.05), zgłoszenia do 17.03. Możliwe, że będzie: sesja fotograficzna, warsztat dotyczący dbania o urodę. Planujemy również zajęcia integracyjne i dyskusje (Paweł, Beata)  oraz Rytuały Tybetańskie i masaże (Zbyszek).

 • Możliwość napisania artykułu o rewitalizacji społecznej, który ukazałby się na łamach „Łódzkiej Gazety Społecznej”, którą czytają głównie społecznicy (dzięki temu łatwiej dotrzemy do osób mogących nam pomóc). Mamy kontakt do redaktor naczelnej – Aleksandry Dulas.
 • Przygotowujemy krótkie mowy na temat: Co dał mi Klub Ludzi Sukcesu, które zaprezentujemy i nagramy 20.03 na spotkaniu KLS w ŁDKu.
 • Aktywnie wspieramy i promujemy wszystkie nadchodzące wydarzenia i warsztaty – dokładny harmonogram spotkań znajduje się na: http://www.amz.org.pl/
 

Kontakt

Siedziba Stowarzyszenia:
Łódzki Dom Kultury
ul. Traugutta 18
90-113 Łódź

Adres do korespondencji:
ul. Sportowa 4
98-161 Zapolice
email: a-m-z@wp.pl
tel: 605 826 175

nr konta Stowarzyszenia:
Idea Bank
94 1950 0001 2006 0005 1799 0002

KRS: 000024225
NIP: 7251933589
Regon: 100 105 598

Polecane pozycje literackie

"Drogi do wolności" - praca zbiorowa pod redakcją Tadeusza Niwińskiego

Przedstawiam, wydaną w czerwcu 2013 roku, książkę będącą wspólnym dziełem członków naszej Akademii.

"Drogi do wolności"

Więcej …
 
Książki przeczytane w pociągu...

Długa podróż pociągiem jest dla mnie okazją do czytania. A, że ostatnio trochę jeździłam, to wpadły mi w ręce różne książki. Opiszę dziś dwie  z nich.

Pierwsza to "Alicja" Jacka Piekary.
Książeczka niewielka rozmiarem a wielka treścią. W atmosferze tajemniczości poznajemy tytułową 14-stoletnią Alicję i pewnego pisarza scenariuszy.
Alicja zadaje pytania, on odpowiada. Bardzo celne są to pytania i bardzo bezpośrednie.
A, że trafiają do człowieka - myśliciela, odpowiedzi na nie są równie ciekawe.

Więcej …