Akademia Mądrego Życia

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Start Inspiracje Ważne jest to, kim jesteś!

Ważne jest to, kim jesteś!

Email Drukuj PDF

Ważne jest to kim jesteś - często w pośpiechu, w natłoku różnych spraw gubimy gdzieś to co ważne. Święta to dobry moment by się na chwilę zatrzymać i nad tym zastanowić.
Powiedz ludziom którzy są dla Ciebie ważni za co ich kochasz i cenisz - choć może wydawać ci się że oni to wiedzą, że okazujesz to na inne sposoby - powiedz im to i podziękuj.
Takich słów nigdy za wiele ...  A jak wiele mogą znaczyć ilustruje poniższa historia.

Ważne jest to, kim jesteś!

***

Nauczycielka w pewnej szkole postanowiła wyróżnić swoich uczniów mówiąc im, jaki mają wpływ na życie innych. Wywoływała kolejno każdego studenta przed klasę. Mówiła im najpierw co uczynili dla niej osobiście i dla klasy. A potem dekorowała każdego błękitną szarfa na której złotymi literami było wypisane (*'Who I Am Makes a Difference.')*"Ważne jest to, kim jestem".

Jakiś czas potem nauczycielka wpadła na pomysł, by przygotować projekt, który pokaże, jaki wpływ wywieramy na otoczenie. Dała każdemu z uczniów trzy szarfy i poinstruowała, by w swoim otoczeniu rozprzestrzenili ceremonię przyznawania wyróżnień. Następnie mieli śledzić rezultaty obserwując kto kogo wyróżnił i opowiedzieć o tym za tydzień w klasie.

Jeden z chłopców poszedł do młodszego kierownika w pobliskiej firmie i podziękował mu za pomoc w zaplanowaniu kariery. Dał mu błękitną szarfę, którą przypiął do jego koszuli.

Potem dał mu dwie dodatkowe szafy i powiedział, "Robimy klasowy projekt badania wpływu, i chcielibyśmy, żebyś znalazł kogoś, komu chcesz okazać uznanie, dał mu błękitną szarfę, a potem jeszcze poprosił by wziął dodatkową szarfę i przekazał ją następnej osobie kontynuując tę ceremonię. Potem proszę wróć do mnie i powiedz co się wydarzyło."

Tego samego dnia młodszy kierownik poszedł zobaczyć się ze swoim szefem, który był znany z tego, że lubi narzekać. Poprosił szefa by usiadł, a potem powiedział mu, że głęboko podziwia go za to że jest geniuszem kreatywności.

Szef wydawał się bardzo zdziwiony.

Kierownik zapytał go, czy przyjmie w prezencie błękitną szarfę i pozwoli ją sobie przypiąć. Jego zaskoczony szef odpowiedział "tak, oczywiście". Kierownik wyjął błękitną szarfę i przypiął ją do marynarki szefa tuż nad sercem. Wręczając mu dodatkową szarfę powiedział: "Czy mógłby mi pan wyrządzić przysługę ? Czy może pan wziąć tę dodatkową szarfę i przekazać ją dalej, wyróżniając kogoś innego? Młody chłopiec, który dał mi najpierw taką szarfę robi szkolny projekt i chce, by ta ceremonia wyróżniania była kontynuowana i by mogli poznać, jak to ma wpływ na ludzi."

Tego wieczoru szef wrócił do domu do swego 14- letniego syna i poprosił, by usiadł. Wtedy powiedział, "Nieprawdopodobna historia przydarzyła mi się dzisiaj. Byłem w swoim biurze gdy przyszedł jeden z młodszych kierowników, powiedział mi, że mnie podziwia i wręczył mi błękitną szarfę za to, że jestem geniuszem kreatywności. Wyobraź to sobie. On myśli że jestem genialnie kreatywny."
Potem przypiął tę błękitną szarfę z napisem "Ważne jest to, kim jestem" do mojej marynarki tuż nad sercem. Dał mi też dodatkową szarfę i poprosił bym znalazł kogoś, kogo będę chciał wyróżnić.

Kiedy wracałem wieczorem do domu, zacząłem się zastanawiać komu mogę wręczyć tę szarfę i pomyślałem wtedy o Tobie. Chcę wyróżnić właśnie Ciebie. Moje dni są naprawdę gorączkowe i kiedy wracam do domu nie poświęcam Ci zbyt wiele uwagi.

Czasem krzyczę na Ciebie że nie przynosisz dość dobrych ocen ze szkoły i za bałagan w Twoim pokoju, ale z jakiegoś powodu dziś po prostu chciałem usiąść tutaj i powiedzieć Ci, jak wiele dla mnie znaczysz. Oprócz twojej matki, jesteś najważniejszą osobą w moim życiu. Jesteś wspaniałym dzieckiem i bardzo Cię kocham!"

Zaskoczony chłopiec zaczął szlochać, i nie mógł przestać płakać. Jego całe ciało się trzęsło. Podniósł wzrok na ojca i powiedział poprzez łzy "Zamierzałem jutro popełnić samobójstwo, Tato, ponieważ myślałem że mnie nie kochasz. Teraz wiem, że Ci na mnie zależy. To najszczęśliwszy dzień w moim życiu."

Szef wrócił do pracy odmieniony. Przestał narzekać, za to upewniał się, że wszyscy jego pracownicy wiedzą iż są ważni.

Młody kierownik pomógł kilku innym młodym ludziom zaplanować karierę i nigdy nie zapominał powiedzieć im, że wzbogacili jego życie - jednym z nich był syn szefa. A młody chłopiec i jego koledzy z klasy przeżyli wartościową lekcję.

To kim Ty jesteś też jest ważne i chcę byś o tym wiedział.

Autor nieznany

 

Kontakt

Siedziba Stowarzyszenia:
Łódzki Dom Kultury
ul. Traugutta 18
90-113 Łódź

Adres do korespondencji:
ul. Sportowa 4
98-161 Zapolice
email: a-m-z@wp.pl
tel: 605 826 175

nr konta Stowarzyszenia:
Idea Bank
94 1950 0001 2006 0005 1799 0002

KRS: 000024225
NIP: 7251933589
Regon: 100 105 598

Polecane pozycje literackie

"Drogi do wolności" - praca zbiorowa pod redakcją Tadeusza Niwińskiego

Przedstawiam, wydaną w czerwcu 2013 roku, książkę będącą wspólnym dziełem członków naszej Akademii.

"Drogi do wolności"

Więcej …
 
Książki przeczytane w pociągu...

Długa podróż pociągiem jest dla mnie okazją do czytania. A, że ostatnio trochę jeździłam, to wpadły mi w ręce różne książki. Opiszę dziś dwie  z nich.

Pierwsza to "Alicja" Jacka Piekary.
Książeczka niewielka rozmiarem a wielka treścią. W atmosferze tajemniczości poznajemy tytułową 14-stoletnią Alicję i pewnego pisarza scenariuszy.
Alicja zadaje pytania, on odpowiada. Bardzo celne są to pytania i bardzo bezpośrednie.
A, że trafiają do człowieka - myśliciela, odpowiedzi na nie są równie ciekawe.

Więcej …