Akademia Mądrego Życia

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Start Inspiracje Rzeczy, które mądrzy uczniowie robią inaczej.

Rzeczy, które mądrzy uczniowie robią inaczej.

Email Drukuj PDF

Tłumaczenie ze strony  www.lifehack.org -  Katarzyna Sowa.

***

Mądrzy uczniowie  uczą się ustawicznie.

Ludzie często dzielą swój cza na uczenie się i nie uczenie się. Uczenie się  zazwyczaj wymaga dużo więcej skupienia w przeznaczonym na niego czasie/ niż nie uczenie się. Nawet Nasz system edukacji jest zbudowany na podstawie  tej koncepcji. Najpierw powtarzamy, uczymy się czegoś kilka razy, a potem pracujemy.  Mądrzy  „uczący się” robią to inaczej. Starają się wykorzystać każdą okazję do nauki czegoś nowego – o jedzeniu, które jedzą, o sposobie pracy, innych kulturach, różnych  rolach w tej samej organizacji, historii i ludziach wokół nich.  Świat jest wspaniałym źródłem wiedzy i umiejętności czynnym 24h  przez 7  dni w tygodniu, dlatego uczący się zadają mnóstwo pytań i łączą je ze sobą.

valium onlineMądrzy uczniowie są dobrymi obserwatorami.

Idąc bądź przejeżdżając tą samą drogą sto razy nie będziesz mieć   gwarancji,  że nauczysz się  wszystkiego o wszystkich budynkach i innych interesujących rzeczach na tej drodze.  Żeby to zrobić musisz patrzeć na świat z ciekawością. Mądrzy uczniowie skupiają się na tym co jest tu i teraz, są gotowi na obserwacje zmian w otaczającym ich świecie. Oni nie muszą dużo mówić, to oni zadają pytania.


Mądrzy uczniowie popełniają błędy.

Większość ludzi ma wielki strach przed porażką . Wydaje im  się, że lepiej jest nie zrobić czegoś niż popełnić błąd. Mądrzy uczniowie zamieniają słowo błąd na  słowo lekcje. Nie ma lepszej drogi, żeby się czegoś nauczyć poprzez  eksperymentowanie i obserwacje. Jeżeli jedna z opcji nie działa spróbuj innej. Oczywiście czasem jest tak, że musimy mieć wiele lekcji, żeby być czegoś mistrzem.  Tak jak Thomas Edison powiedział: Nie zrobiłem błędu 700 razy. Nie zrobiłem błędu ani razu. Odniosłem sukces 700 razy by udowodnić, że tamte sposoby nie były dobre.  Kiedy wyeliminowałem tamte rozwiązania, które nie działały, znalazłem ten, którzy zadziałał.

Mądrzy uczniowie  obracają się w środowiskach mądrych ludzi.

Świat jest wielką siecią kontaktów. Niektórzy z nich są ważniejsi od reszty, a Twój czas na tej planecie ma swój limit.  Mądrzy ludzie rozumieją, że potrzebują znajomości z ważnymi mądrymi osobami - ludźmi, którzy ich inspirują, wstrząsają tym światem i zadają dobre i głębokie pytania.  Najlepiej się uczymy wtedy, kiedy jesteśmy odprężeni i kiedy mamy wokół siebie prawdziwych przyjaciół i mentorów.

Mądrzy uczniowie próbują nowych rzeczy.


Aby  móc się uczyć, nasz mózg potrzebują ciągłej stymulacji, a potem dobrego wypoczynku.

Zauważ jak mądre dzieci doświadczają świata, patrzą na wszystko z ciekawością. Potem próbują wszystkie kawałki ułożyć w jedną całość i sprawdzić jak ma smak. Potem te dzieci śpią jak niemowlę.

Mądrzy uczniowie posiadają tą iskierkę ciekawości, a  następnie starają się spróbować czegoś nowego. Uczestniczą w warsztatach, albo internetowych kursach, oglądają programy o nauce, nowych wynalazkach, biznesie i poznają nowych ludzi. Starają się cały czas robić coś innego, niezwykłego i trzymać się z dala od poczucia nudy.

Mądrzy uczniowie  nie myślę, że są mądrzy.

Mądrzy ludzie nie mówią za dużo. Wiedzę i doświadczenie nie posiadają jedynie po to by zaimponować innym. Ale z pasji pochodzącej z ich wnętrza. Ludzie Ci są wystarczająco pokorni by zorientować się jak dużo jeszcze nie wiedzą , ale jednocześnie potrafią zachować dobre samopoczucie i czują się przez to zmotywowani, energetyzowani. Jeżeli czegoś nie wiedzą, nie udają  że wiedzą, po prostu  zadają pytania.

My wszyscy marnujemy bardzo dużo naszego potencjału, możliwości poprzez niewystarczająco mądre uczenie się. Weźmy właściwą lekcję z inteligentnych uczniów. Będziesz żył inaczej,  bardziej kreatywne, szczęśliwie, będziesz zrelaksowany i pełen pasji.

 

Kontakt

Siedziba Stowarzyszenia:
Łódzki Dom Kultury
ul. Traugutta 18
90-113 Łódź

Adres do korespondencji:
ul. Sportowa 4
98-161 Zapolice
email: a-m-z@wp.pl
tel: 605 826 175

nr konta Stowarzyszenia:
Idea Bank
94 1950 0001 2006 0005 1799 0002

KRS: 000024225
NIP: 7251933589
Regon: 100 105 598

Polecane pozycje literackie

"Drogi do wolności" - praca zbiorowa pod redakcją Tadeusza Niwińskiego

Przedstawiam, wydaną w czerwcu 2013 roku, książkę będącą wspólnym dziełem członków naszej Akademii.

"Drogi do wolności"

Więcej …
 
Książki przeczytane w pociągu...

Długa podróż pociągiem jest dla mnie okazją do czytania. A, że ostatnio trochę jeździłam, to wpadły mi w ręce różne książki. Opiszę dziś dwie  z nich.

Pierwsza to "Alicja" Jacka Piekary.
Książeczka niewielka rozmiarem a wielka treścią. W atmosferze tajemniczości poznajemy tytułową 14-stoletnią Alicję i pewnego pisarza scenariuszy.
Alicja zadaje pytania, on odpowiada. Bardzo celne są to pytania i bardzo bezpośrednie.
A, że trafiają do człowieka - myśliciela, odpowiedzi na nie są równie ciekawe.

Więcej …