Akademia Mądrego Życia

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Start Kluby Co daje praca w klubie

Co daje praca w klubie

Email Drukuj PDF

Co daje praca w Klubie?

W klubie wszyscy uczymy się nawzajem od siebie. Im więcej ktoś wkłada pracy w przygotowanie, tym większe korzyści wynosi dla siebie, pomagając przy tym innym. Z tygodnia na tydzień możemy obserwować jak się rozwijamy. To jest podstawa do budowania wiary we własne siły, opartej o konkretne osiągnięcia, wiary, która przekłada się na skuteczne działania we wszystkich dziedzinach życia. Tym, co najczęściej nas blokuje, nie pozwala nam być sobą i stawiać czoła wyzwaniom jakie niesie życie jest strach. Robert T. Kiyosaki w książce „Bogaty ojciec, biedny ojciec” podkreśla, że: "Mówi się, że dla większości ludzi strach przed publicznym wystąpieniem jest większy, niż strach przed śmiercią. Psychiatrzy twierdzą, że jest to strach przed krytyką, ośmieszeniem, wygnaniem. Strach bycia innym uniemożliwia większości ludzi szukanie nowych sposobów rozwiązywania swoich problemów".

Klub jest miejscem, w którym można ten strach - hamulec naszych życiowych osiągnięć - oswoić i pokonać. Uczestnicząc w spotkaniach klubowych, mogłam się przekonać, jak wielką i trudną do pokonania barierą dla wielu osób było wypowiedzenie publicznie swoich myśli. Powodem tego najczęściej jest brak wiary  w siebie w to, że ma się coś interesującego do powiedzenia, że umie się to zrobić w sposób, który  zaciekawi innych.

Nie ma innego sposobu by przełamać te bariery, jak praktyczne ćwiczenia. Nie ma lepszego miejsca na takie ćwiczenia niż klub.

Jak pisze Tadeusz Niwiński w książce „Kluby Sukcesu w XXI wieku” w zależności od swojego aktualnego spojrzenia na życie i potrzeb, Klub można traktować na siedem różnych sposobów. Może to być:

1) miejsce spotkań w przyjaznej atmosferze,

2) sposób zaspokajania swoich potrzeb społecznych,

3) szkoła technik oddziaływania,

4) liceum niezależności,

5) uniwersytet mądrego życia,

6) poligon doświadczalny samorealizacji,

7) metoda popularyzowania wartościowych idei.

Prowadzenie klubu to okazja do:

1) odkrywania jak w pozytywny sposób wpływać na innych,

2) doskonalenia umiejętności organizacyjnych, przywódczych,

3) nawiązania bliskich kontaktów z ciekawymi ludźmi, którzy wzajemnie się inspirują,

4) doskonalenia umiejętności publicznego przemawiania, prowadzenia spotkań, konstruktywnej oceny,

5) pomagania sobie i  innym poprzez budowanie poczucia własnej wartości, rozwijanie ukrytych talentów,

6) eksperymentowania z własnymi pomysłami w grupie życzliwie nastawionych osób,

7) nauczenia się jak radzić sobie z problemami (praktyka szukania rozwiązań, nie winnych),

8) ćwiczenia elastyczności i umiejętności odnajdywania się w różnych sytuacjach,

9) zdobycia cennych umiejętności dotyczących efektywnej pracy zespołu,

10) pozytywnego wpływania na własne środowisko,

11) kształtowanie takich cech charakteru jak wytrwałość, odpowiedzialność, systematyczność, kreatywność.

Najlepszą ilustracją możliwości, jakie stwarza Klub i praktycznych korzyści z jego prowadzenia są odpowiedzi  Prezydentów kierujących pracą Klubów na pytanie: Co dała mi praca w Klubie?, które to zostały opublikowane w biuletynie ”Siła Współdziałania” (czerwiec 2009) wydanym przez Stowarzyszenie „Akademia Mądrego Życia”.

Mariola Florkowska

Klub to takie poletko doświadczalne - to co ćwiczymy w klubie przenosimy na zewnątrz. Ja wyniosłam z klubu przede wszystkim umiejętność komunikowania się z różnymi ludźmi. 

Zbyszek Paliwoda

Przełamałem stres,  który towarzyszył przemawianiu. Pierwszy raz miałem "wielką kluchę" w gardle, mimo świadomości, że jestem w gronie ludzi pozytywnie nastawionych. Klub nauczył mnie planowania, systematyczności, odpowiedzialności za dane słowo. Pełnienie funkcji na spotkaniu klubowym uczy także koncentracji i podzielności uwagi.

Alicja Poznańska

Dzięki  pracy w klubie bardziej optymistyczne patrzę na różne wyzwania i trudne sytuacje. Mam większa swobodę wypowiedzi, otwartość, cierpliwość, uważność, systematyczność. Podniosła się moja odporność na krytykę, swobodniej zachowuję się w kontaktach z ludźmi, lepiej radzę sobie ze stresem i potrafię precyzyjniej przekazywać swoje myśli. Klub jest dla mnie miejscem, które śmiało mogę porównać do książki na swój temat. Każde spotkanie to nowa lub na nowo przeczytana strona o sobie. Jest też miejscem, w którym mogę eksperymentować i cieszyć się swoją aktywnością, dzieląc się swoją radością z innymi.

Ewa Żukowska

Dzięki pracy w klubie między innymi:
- swobodnie i bez większej tremy wypowiadam się publicznie, prowadzę warsztaty,
- panuję nad czasem na wykładach,
- prowadzę Ośrodek Wspierania Rozwoju Osobistego,
- mam dobre relacje z ludźmi.

Agata Lorenz

Bycie prezydentem Klubu nauczyło mnie odpowiedzialności głównie. Natomiast systematyczna praca w klubie nad podnoszeniem swojego poczucia własnej wartości dała mi więcej pewności siebie, pozwoliła wyrobić przekonanie że jestem ważna, mam coś ważnego do powiedzenia, pomogła w wyznaczeniu celów, budowaniu dobrych nawyków. Najcenniejsza w klubie  jest możliwość doświadczania, możliwość prezentowania i formułowania swoich myśli i poglądów, przedstawiania ich grupie ludzi w przyjaznej atmosferze. To odskocznia od codziennego życia, narzekania i niemocy wokół. Uciekanie od problemów w życiu w moim przypadku przenosiło się tez na uciekanie od wystąpień publicznych. Opanowanie publicznego występowania, wytrzymanie tej presji stresu pomogło mi też w poradzeniu sobie z nawykiem uciekania od problemów. Klub jest miejscem gdzie mogę dzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem, przeżyciami odkryciami, mam z tego radość podwójną z jednej strony uznanie dla siebie jak i możliwość pozytywnego wpływu na innych. Wreszcie klub jest dla mnie miejscem gdzie mogę zmierzyć się sama ze sobą, postawić cel i go zrealizować, nauczyć wyrabiać sobie swoje zdanie, być coraz pewniejsza swoich poglądów, nauczyć się patrzeć na sytuacje obiektywnie, zauważać co mi się podoba, mieć pomysł jak następnym razem zrobić coś lepiej.

Mariola Janas

Rozpoczęłam pracę jako Prezydent Łódzkiego Klubu z wielkimi oczekiwaniami. Te oczekiwania czasami zawodziły mnie, ale wiara w to, co robiłam i robię, i w efekty tej pracy, pomaga nie dać się zniechęceniu, pomaga zarażać entuzjazmem. Druga istotna rzecz: mam świadomość, która napawa mnie ogromną radością, że to co robię, robię przede wszystkim dla siebie. Mnóstwo rzeczy, które robiłam w swoim życiu, robiłam, żeby kogoś zadowolić, teraz najważniejsza jestem JA. W Klubie spotkałam i spotykam wyjątkowych ludzi. Razem tworzymy dla siebie najcenniejsze przeżycia.

 

Kontakt

Siedziba Stowarzyszenia:
Łódzki Dom Kultury
ul. Traugutta 18
90-113 Łódź

Adres do korespondencji:
ul. Sportowa 4
98-161 Zapolice
email: a-m-z@wp.pl
tel: 605 826 175

nr konta Stowarzyszenia:
Idea Bank
94 1950 0001 2006 0005 1799 0002

KRS: 000024225
NIP: 7251933589
Regon: 100 105 598

Polecane pozycje literackie

"Drogi do wolności" - praca zbiorowa pod redakcją Tadeusza Niwińskiego

Przedstawiam, wydaną w czerwcu 2013 roku, książkę będącą wspólnym dziełem członków naszej Akademii.

"Drogi do wolności"

Więcej …
 
Książki przeczytane w pociągu...

Długa podróż pociągiem jest dla mnie okazją do czytania. A, że ostatnio trochę jeździłam, to wpadły mi w ręce różne książki. Opiszę dziś dwie  z nich.

Pierwsza to "Alicja" Jacka Piekary.
Książeczka niewielka rozmiarem a wielka treścią. W atmosferze tajemniczości poznajemy tytułową 14-stoletnią Alicję i pewnego pisarza scenariuszy.
Alicja zadaje pytania, on odpowiada. Bardzo celne są to pytania i bardzo bezpośrednie.
A, że trafiają do człowieka - myśliciela, odpowiedzi na nie są równie ciekawe.

Więcej …