Akademia Mądrego Życia

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Start Wydarzenia Gdybym mógł coś zmienić w świecie - relacja ze spotkania klubowego.

Gdybym mógł coś zmienić w świecie - relacja ze spotkania klubowego.

Email Drukuj PDF

Temat spotkania: Gdybym mógł coś zmienić w świecie - był bliski wszystkim którzy spotkali się w klubie 27 maja. W wypowiedziach można było usłyszeć, że warto zacząć zmiany od siebie, że to co robimy w projekcie jest próbą zmian, które są w naszym zasięgu, że warto zmienić podejście do choroby jako odzwierciedlenia wewnętrznego konfliktu, że wzajemna życzliwość może sprawić, że świat będzie lepszy. To, o co sami możemy zadbać to także dbałość o porządek w naszym otoczeniu (dotyczy to także sfery publicznej). Padła propozycja, że warto promować warsztaty dla rodziców, które pomogą im mądrze wychowywać dzieci.

Spotkanie rozpoczęliśmy w nietypowy sposób - Kasia Sowa pełniąca funkcję gospodarza przygotowała inspirujący filmik, który sprowokował do krótkiej dyskusji i "rozgrzał" uczestników spotkania. Spodobało nam się takie rozpoczęcie i częściej będziemy korzystać z takich inspirujących wstępów.

Miło było posłuchać także o różnorodnych  sukcesach tygodnia - należały do nich: mile spędzony Dzień Matki, rodzinne święta (komunie), zakończone sukcesem mediacje rodzinne w trudnej sprawie, to że komuś udaje się wcześniej wstawać, wysłanie aplikacji na staż, otrzymanie dyplomu z podziękowaniami za wydrukowanie plakatów ze szkoły specjalnej, poranne bieganie, udział w warsztatach, zaliczone dwa etapy egzaminu na ratownika, nowe pomysły na budowanie wolności finansowej, większa świadomość dotycząca wychowania dzieci, spotkanie z przyjaciółką która mieszka za granicą, zdobycie nowych klientów do firmy, zdanie testu z prawa jazdy.

Ciekawe były mowy programowe. Pierwszą mowa wygłoszona przez Adama Krawczyka zatytułowana była "Medialne bzdury". Mowa bardzo dobrze przygotowana, Adam skupił się na trzech funkcjach które powinny spełniać media i na ocenie jak to wygląda w praktyce. Pierwsza to funkcja informacyjna, która często sprowadza się do zastraszania - dostajemy głównie informacje o tym, co złego dzieje się na świecie. Drugą rolą mediów jest dostarczanie rozrywki - w praktyce przekłada się to często na "śmieciowe programy", które nie wnoszą nic wartościowego w życie odbiorców, a tylko "zabijają czas".  Trzecia funkcja związana jest z reklamami - tutaj Adam podał przykłady, że obecnie reklamy nie tylko nie są wiarygodną informacją o produktach, ale często niosą ze sobą irytujące lub wręcz toksyczne informacje (dziecko "uspokajane" magnezem).

Drugą mowę wygłosiła Ania Krupińska. Przekonywała nas do tego, by wprowadzić do swojego życia nawyk unikania narzekania czy krytykowania. Słuchaczom pomysł bardzo się spodobał. Pomysłodawcą  tego nawyku był pastor - Will Bowen. Tym którzy nie mieli okazji posłuchać mowy Ani polecam artykuł.

Trzecią mowę wygłosił Paweł. Rozpoczynając od krótkiego podsumowania historii człowieka i opisu świata przeszedł do pomysłów co chciałby zmienić w świecie - wciągając w te rozważania słuchaczy. Tezy stawiane przez Pawła były nieco kontrowersyjne, na pewno skłaniały do refleksji i mogłyby być podstawą niejednej ciekawej dyskusji.

Czwartą mowę wygłosiła Agnieszka Litmańska. Agnieszka przekonywał do tego, że warto lepiej zrozumieć czym jest strach i działać "mimo niego", nie bać się odkrywać nowych pasji, zaakceptować ryzyko związane z najgorszym możliwym scenariuszem i działać by było lepiej.

Na bardzo dobrym poziomie były  wszystkie recenzje.

Przewodniczącym spotkania był Andrzej Nieznaj który zaproponował ciekawe ćwiczenie niespodziankę - skojarzenia związane z emocjami.  

Także wynalezione przez niego powiedzonka, które posłużyły za tematy do łańcuszka, były nie tylko świetnym zabawnym ćwiczeniem, ale skłaniały do refleksji, że to co przez lata było uważane za ludową mądrość niekoniecznie pasuje do dzisiejszych realiów.  A oto tematy z którymi się zmierzyliśmy w łańcuszku:

1. Co ma piernik do wiatraka

2. Czego Jaś się nie nauczy

3. Czy to z góry, czy pod górę, furman patrzy w każdą dziurę

4. Krowa, która dużo ryczy, mało mleka daje

5. Jeśli nie potrafisz, nie pchaj się na afisz

6. Gdyby kózka nie skakała

7. Chłop robotny i baba pyskata zawojują kawał świata

8, Kapelusik z piórami a wszy wyłażą dziurami

9. Jakie Szczęść Boże, takie "Bóg zapłać"

10. Ja "Waść" i ty "Waść" a kto będzie świni paść?

 

Kontakt

Siedziba Stowarzyszenia:
Łódzki Dom Kultury
ul. Traugutta 18
90-113 Łódź

Adres do korespondencji:
ul. Sportowa 4
98-161 Zapolice
email: a-m-z@wp.pl
tel: 605 826 175

nr konta Stowarzyszenia:
Idea Bank
94 1950 0001 2006 0005 1799 0002

KRS: 000024225
NIP: 7251933589
Regon: 100 105 598

Polecane pozycje literackie

"Drogi do wolności" - praca zbiorowa pod redakcją Tadeusza Niwińskiego

Przedstawiam, wydaną w czerwcu 2013 roku, książkę będącą wspólnym dziełem członków naszej Akademii.

"Drogi do wolności"

Więcej …
 
Książki przeczytane w pociągu...

Długa podróż pociągiem jest dla mnie okazją do czytania. A, że ostatnio trochę jeździłam, to wpadły mi w ręce różne książki. Opiszę dziś dwie  z nich.

Pierwsza to "Alicja" Jacka Piekary.
Książeczka niewielka rozmiarem a wielka treścią. W atmosferze tajemniczości poznajemy tytułową 14-stoletnią Alicję i pewnego pisarza scenariuszy.
Alicja zadaje pytania, on odpowiada. Bardzo celne są to pytania i bardzo bezpośrednie.
A, że trafiają do człowieka - myśliciela, odpowiedzi na nie są równie ciekawe.

Więcej …